MESTSKÝ PODNIK SLUŽIEB
SPIŠSKÁ NOVÁ VES

OČAMI ZAMESTNANCA: Komentáre občas zamrzia, no aj my máme nárok na pauzu

Ako sme už niekoľkokrát spomínali, každú prácu niekto musí robiť a každá si preto zaslúži rešpekt. Ak dokážete byť úctiví k ľuďom v oblekoch, tak by ste mali prejaviť úctu aj tým, ktorí sa každé ráno obliekajú do montérok či iného pracovného odevu. Nebyť k nim pohŕdaví, povýšeneckí ani sa im nevysmievať. Viete, ono jedno s druhým súvisí. Či máte v ruke kufrík s miliónovými zmluvami a na kravate zlatú sponu, alebo metlu, lopatu, reflexnú vestu. Či jazdíte na služobnom mercedese, alebo na traktore, dodávke, smetiarskom aute. Či sedíte v kancelárii, alebo v bagri, kamióne, dielni.

V tomto článku vám priblížime prácu ľudí, ktorí sú u nás zamestnaní. Prácu, ktorú niekto vykonáva reálne, bez umelej inteligencie, zlepšovákov, robotov. Pracú, ktorú vykonáva živý človek z mäsa a kostí, nie naprogramovaná mašina. A ako zamestnávateľ sme na našich pracovníkov hrdí, pretože na nich to všetko stojí. Vďaka nim firma napreduje a rozrastá sa aj o nové pracovné miesta, aj o nové stroje a techniku.

Vyspovedali sme pani Martinu Paračkovú

Pani Paračková, odkedy pracujete v mestskom podniku služieb?

V Mepose pracujem od 27. júla. Najprv ma prijali na hrabanie trávy, potom na čistenie mesta. Predtým som bola na úrade práce, takže som za túto možnosť vďačná.

Ako začína váš pracovný deň a ako prebieha?

Do práce prichádzam o 6:30. Majster nám rozdelí prácu a o 7.05 sa začína robiť. Vezmeme si pracovné pomôcky a ideme na svoje rajóny. My máme na starosti námestie, sídliská nie. Na rajónoch sme štyri ženy a každá má ten svoj. Prácu končíme o 15:30, dovtedy sme celý čas na námestí. Zametanie, čistenie, zbieranie odpadkov. Víkendy vysypávanie malých košov. Služba vždy vyjde na nejakú dvojicu aj na sobotu a teda aj mne. Z malých košov vysypávame do väčších. Cez víkend je pochopiteľne najviac bordelu a preplnených košov, najviac pri pizzerii.

Odpadu je asi veľa. Či je to týždeň, alebo víkend.

Áno, je to o ľuďoch. Najviac je špakov, obalov od jedla, krabíc, tácok a tých malých sklenených fľaštičiek od alkoholu. Najviac tohto odpadu je keď sú podpory. Našťastie plechovky a fľaše sa už zbierajú. Čo je smutné, tak z kríkov častokrát vyberáme aj jedlo.

Aký ste kolektív, ste spokojná? A ako sa k vám chovajú okoloidúci?

Hej, sme dobrý kolektív. A ľudia sa k nám správajú dobre. Neviem o žiadnom konflikte ani zlej skúsenosti. Osobne vám nikto nepovie nič, preto mrzí, keď o vás píšu nepekne na internete a ani sa nepoznáte. A častokrát si vás pletú napríklad s VPP. No nie všetko čo je v reflexnej veste, je Mepos. Pritom, aj my máme nárok na pauzu a oddych. Sme ľudia. S prácou som však spokojná a poviem asi aj za kolegyne, že sme za prácu vďačné. Každý deň vieme čo máme robiť, jednajú s nami trpezlivo a čo zlepšiť, čo sa týka nášho zaradenia? Asi nič. Aspoň zatiaľ. 

Ďakujeme za rozhovor. Snáď sme vám aspoň trocha priblížili, že toto všetko je o ľuďoch. O obyčajných ľuďoch, ktorí živia rodiny a sú radi za príležitosť. Mnohí sú zo znevýhodnených skupín a nevedia si prácu nájsť. Preto je fajn môcť sa realizovať, získavať skúsenosti, učiť sa niečo nové a byť súčasťou nejakého kolektívu. A nezaslúžia si nepekné komentáre, nadávky, výsmech ani rasistické narážky.


«
»